top of page

Brokolicovo-kuracia sekaná

Poznáte tie lenivé víkendy, kedy len tak leňošíte na gauči, pozeráte telku alebo len tak si čítate. Kto by nemal rád takéto leňošenie? Ja určite. A preto potrebujem navariť "eintopf", jedlo z jedného hrnca, pri ktorom sa nezašpiní veľa riadov a jeho príprava vám nezaberie veľa času.

Vďaka môjmu poctivému, síce ťažkému, ale kvalitnému smaltovému hrncu je pre mňa radosť piecť. Kúpila som si ho už dávno niekde v Rakúsku v akcii a keby sa mi zničil, tak do takéhoto hrnca by som investovala opäť. Nádherne sa v ňom jedlo uvarí, upečie, je chrumkavé a pritom šťavnaté. Môj modrý krásavec, nepostrádateľný u mňa doma.

Brokolicovo kuracia sekaná
 

Na prípravu tohto jedla budete potrebovať aj mlynček na mäso- ručný alebo elektrický. Jednu nádobu, v ktorej všetko zmiešate a kvalitný hrniec, v ktorom všetko upečiete.

 

POTREBUJEME

recept nemá presné váhy, všetko je od oka, približne.

 • 1 brokolicu

 • rovnaké množstvo kuracieho mäsa (prsia alebo vykostené stehná)

 • predvarenú celozrnnú ryžu ( kľudne môžete použiť ryžu, ktorá vám ostala v chladničke z iných dní)

 • 1 cibuľu

 • 3 strúčiky cesnaku

 • 1 vajce

 • čierne korenie

 • soľ

 • olivový alebo slnečnicový olej cca 1 dcl

 

POSTUP

Ak nemáte ryžu, ktorú ste nestihli zjesť počas týždňa, pripravte si ju. Celozrnná ryža je veľmi dobrá a zdravá, ale ak dávate prednosť bielej, môžete použiť aj takú. Predvarte si ju, cca 15 minút. Nechajte vychladnúť.

Teraz príde na rad mlynček, ktorý nám pomôže všetko zomlieť. Začneme mäsom, potom cibuľa, cesnak a pevnejšie časti brokolice. Korunku, respektíve brokolicový kvet je mäkký a lepšie urobíte, ak ju nakrájate nožom na malé kúsku.

Do pomletých surovín pridáme ešte vajíčko (nezľaknite sa, že vidíte na obrázku viacej vajíčok. Ja používam prepeličie a tie sú menšie), korenie a soľ, zmiešame a na záver pridáme ryžu.

Keďže kuracie mäso je dosť suché, pridajte aj pol množstva oleja. Zvyšný olej použijeme na dno hrnca a na poliatie vrchu sekanej.

Vymažeme si hrniec a dáme do neho pripravené pomleté a premiešané suroviny. Rukou všetko pritlačíme.

Ja zvyknem urobiť do sekanej prstami malé dierky- otvory, kam krásne stečie olej a celý vrch sa vďaka tomu upečie do chrumkava. Vyskúšajte to.

Brokolicovo kuracia sekaná
Brokolicovo kuracia sekaná

Hrniec dáme do vyhriatej rúry na 220 stupňov a pečieme cca 1 hodinku alebo do kým nie je povrch zlatavo hnedý a vyzerá chrumkavo.

 

Sýte a zdravé jedlo z jedného hrnca máte pripravené a môžete pokračovať v leňošení.

Ja túto sekanú jem hneď po dopečení teplú a na druhý deň kľudne aj studenú. Je výborná tak aj tak a hlavne už nepotrebujete žiadnu prílohu, lebo všetko máte už v nej.

Ak však predsa, dávam si k tomu čerstvú zeleninu- uhorku, paradajky, redkvičky, šalát, pokvapkám si to celé ešte trochou olivového kvalitného oleja a už len mlaskám a oddychujem.

Brokolicovo kuracia sekaná
Brokolicovo kuracia sekaná adelkaskitchen

Dobrú chuť.

 
adelkaskitchen

Comments


 • Instagram
 • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page