top of page

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ z kysnutého chlebového cesta


ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Tento koláč som prvý krát upiekla asi pred 10 rokmi pre jednu moju kamarátku.

V ten deň oslavovala narodeniny a chcela som jej urobiť radosť. Rozmýšľala som, čo upečiem, ale nič som v ten deň nestíhala. Takže jediná voľba padla na niečo, čo stíham upiecť za pol hodinku.

V chladničke som mala zvyšok z pizzového cesta a dcérkine čučoriedky na raňajky.

Kombinácia sa pýtala sama. Skúsila som primiešať do cesta trocha trstinového cukru a aby to aspoň trocha vyzeralo ako koláč, upiekla som to v ozdobnej forme.

Výsledok bol očarujúci a kamarátka, ktorá takýto sladký darček nečakala, mi povedala, že lepší koláč ešte nejdela.

Od vtedy sa čučoriedkový koláč stal jedným z našich najobľúbenejších koláčov a prešiel aj malými zmenami.

Pôvodne som ho robila z čisto chlebového cesta, z ktorého robievam aj chlieb, pizzu alebo iné slané dobroty. Ale keď viem, že chcem tento koláčik, cesto pripravujem z trocha odlišných ingrediencií, gramáž ostáva rovnaká ako pri chlebovom ceste.

 

POTREBUJEME

 • 250g špaldovej hladkej múky (môžete použiť celozrnnú alebo bielu)

 • 170ml mandľového mlieka

 • 2PL oleja

 • 7g čerstvých kvasníc

 • 50g trstinového cukru

 • štipka soli

NA VRCH

 • 300g čučoriedok (najlepšie sú čerstvé)

 • 50-100g trstinového cukru

 • 1ČL škorice (škoricový cukor)

 • olivový olej (alebo kúsok masla)

 

POSTUP

Kysnuté cesto je pre niekoho strašiak. Podľa mňa je to jedno z najľahších a má rôznorodé použitie. Nebojte sa kysnutého cesta, uvidíte, nie je to nič zložité.

Všetky ingrediencie na kysnuté cesto si vložíme do misky alebo robota. Vymiesime hladké nelepivé cesto. Robot túto prácu zvládne sám asi za 5 minút. Ak robíme cesto rukami, cesto moc netlačíme, iba ho hnietime. Ak by ste ho moc mačkali, lepilo by sa vám na ruky, vy by ste pridávali múku a to nechceme. Takže pekne nežne vyhnietime hladké cesto.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Odložíme ho bokom, zakryjeme utierkou a necháme kysnúť 1 a pol hodiny. Cesto zdvojnásobí svoj objem, kvasnice v ňom urobia svoju prácu. Vtedy je pripravené na ďaľšie miesenie.

Druhý krát premiesime. Robíme to asi 5 minút. Ak by sa vám lepilo na prsty, nepridávajte múku, skúste použiť olej. Potrite si ním ruky aj cesto. Uvidíte, pôjde vám to veľmi ľahko a cesto sa už nebude lepiť.

Pripravte si kruhovú formu. Buď si ju vymažte alebo použite papier na pečenie, ktorým vysteliete dno.

Aj ten vymažte trochou olivového oleja.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Vymiesené cesto rukami natiahneme do kruhového tvaru. Dáme ho do formy. Rukami ho ponaťahujeme do všetkých strán, aby sme ním vystlali rovnomerne celé dno aj okraje.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Najzábavnejšia časť, s ktorou vám určite radi pomôžu aj deti, je nasypanie čučoriedok na koláč. Čučoriedkami nešetríme, lebo hlavne kôli ním je koláč tak fantastický.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ
ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Na čučoriedky nasypeme trstinový cukor zmiešaný so škoricovým. Množstvo cukru nechám na vás. 100g je akurát, ale keď chcete, dajte menej.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Na koniec svoj koláč pokvapkajte olivovým olejom. Niekedy používam aj maslo. Nakrájam veľmi tenké plátky a tie poukladám rovnomerne na vrch koláča. Obe ingrediencie urobia svoju prácu. Vďaka nim bude koláč šťavnatý a chutný.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ
ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Prikryjeme ho a necháme kysnúť 30 minút.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ
ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Medzi tým si necháme rozohriať rúru na 190st. Vložíme do nej koláč a necháme ho piecť cca 30-40 minút.

Musí mať zlatavo-hnedé okraje. Vtedy vieme, že kysnuté cesto je správne upečené.

Môže sa vám zdať, že čučoriedky sú ešte riedke. Ale zdanie klame. Cukor počas pečenia zkaramelizuje a spolu so šťavou z čučoriedok vytvoria úžasnú vrstvu, ktorá po vychladnutí mierne stuhne a je najviac.

ČUČORIEDKOVÝ KOLÁČ

Koláč nechajte vychladnúť, vyberte ho z formy a postupne ho krájajte podľa potreby. Ak ho zjete celý hneď, napríklad na nejakej oslave, nakrájajte ho ako pizzu alebo tortu.

 

Prajem vám nádherného a zamilovaného Valentína.

Comments


 • Instagram
 • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page