top of page

CITRÓNOVO-ZÁZVOVROVÝ ELIXÍR


Priprav si doma tento elixír. Vlastné antivirotikum plné liečivých látok a vitamínov poteší v období viróz a chrípok.


 

CITRÓN- je bohatým zdrojom C vitamínu, vyrovnáva Ph v tele, odplavuje toxíny z tela, je zdrojom kyseliny citrónovej, draslíku, vápnika, fosforu a horčíku, bojuje proti zápalu a bolesti kĺbov, posiluje pečeň a pomáha s trávením, je výborným bojovníkom pri nachladnutí, zabraňuje tvorbe vrások a akné, urýchľuje chudnutie, je silne dezinfekčný, odkyseluje a dodáva vášmu telu energiu.


ZÁZVOR- alebo ĎUMBIER LEKÁRSKY je štiplavým darom prírody, ktorý svojou silou pomáha proti rôznym neduhom. Jeho základnou zložkou je gingerol, látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Zázvor pomáha pri nevoľnosti, bolesti kĺbov, pri osteoartritíde, znižuje hladinu cukru v krvi a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, znižuje zlý cholesterol, je pomocníkom aj pri bolestivej menštruácii a ako zázračná plodina má protirakoviné vlastnosti. Pri chorobe vás vyštípe, zbaví bolesti hrdla a v tele bojuje s nechcenými bacilmi a zároveň posilní vašu imunitu.citrón v cukre, zázvor v cukre, nakladaný citrón
 


Súhrn týchto vlastností citrón a zázvor predurčuje k boju proti rôznym virózam, ktoré sú dnes tak rozšírené a veľmi nám otravujú život.

Všetky mamičky, tak ako ja, poznajú tie týždne s deťmi doma, kedy len varíme čajíky, dávame vitamíny a lieky a keď máte viacej detičiek, niekedy býva tento kolotoč nekonečný.

Aj preto je úžasné, že nám príroda stále ponúka tak výborné veci akými sú citrón a zázvor.

Pripravte si tento sirup do zásoby a používajte ho aj mimo chorôb ako prevenciu. Stačí si ho pridať 2x denne do čaju. 


POTREBUJEME


  • 200g (3-4 kusy) Bio citrónov

  • 100g čerstvého zázvoru

  • 200g trstinového cukru (alebo medu)


Množstvo je skôr orientačné. Vždy si urobte množstvo aké potrebujete. Toto množstvo sa zmestilo do jedného stredne veľkého záváracieho pohára.

Pokiaľ vaše deti nemajú radi zázvor, dajte ho iba 20-30g alebo úplne vynechajte. POSTUP


V obchode si vyberte pekné Bio citróny a čerstvý zázvor. Ak nezoženiete Bio citróny, nepoužite ich kôru, iba vnútro.

Citróny si umyjeme. Škrabkou na citrusovú kôru ošúpte aromatickú vrchnú časť citrónov. Je to tá najaromatickejšia časť, plná vonných a éterických olejov, krásne žltá.


 


Pod ňou je časť citróna, ktorú nebudeme používať. Je to mäkká biela šupka, ktorej sa zbavíme olúpaní. Táto býva horkastá a nepoužíva sa ani do koláčov a pečenia. V čaji by vám tiež nechutila. Preč s ňou.
citrón 

Ostane vám čistý olúpany citrón. Ten nakrájeme na malé kocky. Pri tomto kroku môžeme povyberať citrónové kôstky.

 

Zázvor ošúpeme. Jeho vrchnú šupku nebudeme potrebovať. Dostaneme sa k žlto-bielemu koreňu a ten nastrúhame na jemno.

Pripravené ingrediencie si dáme do misky a zasypeme cukrom. Ak sa rozhodnete použiť med, dajte ten.

Premiešame a naplníme do pohára.

 Ja som si urobila z polky citróna malú ozdobu. Na tenko nakrájané plátky, ktorými som ozdobila vnútro pohára. Na sklo pohára som po celom obvode prilepila krúžky, pridala som citrónovo-zázvorový elixír a na vrch som dala posledné koliesko citróna. Nech to nie je len zdravé, ale aj pekné :-).citrón v cukre, zázvor v cukre, nakladaný citrón
citrón v cukre, zázvor v cukre, nakladaný citrón

 

Takto pripravený elixír zdravia, ktorý má konzistenciu riedšieho džemu alebo medu, dáme do chladničky odležať 1-2 dni a môžeme ho začať používať.citrón v cukre, zázvor v cukre, nakladaný citrón
citrón v cukre, zázvor v cukre, nakladaný citrón 


PRE VIAC RECEPTOV A ZAUJÍMAVÝCH INFORMÁCIÍ MA SLEDUJ NA INSTAGRAME A FACEBOOKU.


 


POZRITE SI PONUKU KURZOV V ŠKOLE VARENIA TU

Comments


  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page