top of page

Vyrobte si vlastný Vianočný obrus

Bývate aj vy pred sviatkami taký chorľavý a sadne si na vás všetko, čo stretnete v škole, robote alebo v autobuse?

Nám sa to tento rok tiež stalo. Tým pádom sme museli vynechať návštevy vianočných trhov, nákupných centier a rôznych príjemných koncertov, ktoré nám v tomto predvianočnom čase spríjemňujú voľný čas.

Sediac doma som si vymyslela veľmi peknú a osožnú činnosť, do ktorej sa môžu veľmi ľahko zapojiť aj deti.

Vďaka nenáročnosti práce to zvládne každý, kto má rád kreatívne a ručné práce.

Vianočný obrus ozdobený pomocou formičiek na pečenie a disperznej farby urobí váš sviatočný stôl výnimočným a zaručí jedinečnosť takéhoto dielka, lebo tento obrus budete mať iba vy a nikto iný.

 

Ja som si vybrala tento rok látku modro sivej farby. V kombinácii s bielou a zlatou farbou mi to pripomína zasneženú krajinu v horách po západe slnka.

Vy si však môžete zvoliť farbu látky akúkoľvek- červenú, bielu, modrú, striebornú....a od farby látky závisí disperzná farba/farby, ktoré k nej dokombinujete.

Ja som na náš obrus použila hviezdičky a sobov, ale váš výber môže byť úplne odlišný. Napríklad biely obrus so zelenými stromčekmi alebo červený so srdiečkami a vločkami, by určite boli krásne kombinácie.

 

NA VIANOČNÝ OBRUS POTREBUJEME

  • látku veľkosti stola + 25cm prevys z každej strany ( my máme stôl 150x80cm, kúpila som látku 200x140cm)

  • disperznú farbu podľa vášho výberu (postačia aj detské disperzné farby, ktoré máte doma)

  • formičky/vykrajovátka na vianočné pečivo

  • štetec

  • mysky na farby

  • podložku pod obrus (aby ste si nezafarbili dlážku)

 

Keď máte všeto potrebné nakúpené a pripravené, nájdite si v byte, najlepšie na podlahe, voľné miesto a položte na neho podložku alebo papier, ktorý zabráni pretečeniu farby. Ja som použila baliaci papier, ktorý je pevnejší.

Na neho uložíme vyžehlenú látku.

Samozrejme je dôležité látku zo všetkých strám obšiť ako obrus.

Do rovných mysiek si dáme disperznú farbu. Ak je hustá, rozriedime ju trochou vody a štetec nám pomôže farbu rozmiešať.

Vyberieme si vykrajovátka, ktoré sa nám budú hodiť na zdobenie a začneme.

Vždy si vykrajovátko namočíme do farby a celou plochou pritiskneme na látku. Nebojte sa a zapojte do zdobenia aj deti. Dobre sa pri tom zabavíte a oni budú hrdé na váš spoločný výtvor. Možno si pri večeri budú dávať aj väčší pozor, aby obrus nezašpinili.

Takto pokračujeme, dokým nemáme ozdobený celý obrus.

Ak sme s výzdobou spokojní, formičky umyjeme aj s podložkami a štetcom,aby farba nezachla. Išla by po zaschnutí ťažko dolu.

Disperzná farba zaschína veľmi rýchlo, takže náš obrus po dopečiatkovaní bude skoro hotový.

Ešte si dávajte pozor. Ak farba pretečie až na podložku, obrus od nej oddelíme ešte pred úplným zaschnutím, aby sa k sebe neprilepili.

Pri výbere farby sa nevyhýbajte ani zlatým alebo strieborným trblietavým farbám. Tie po zaschnutí nie sú také výrazné, ale krásne vianočne sa lesknú a ich trblietanie bude nádherné.

 

Týmto istým spôsobom si môžete vyrobiť aj baliace papiere na vaše darčeky. Vyberte si jednofarebný papier a pekne ho opečietkujte. Bude jedinečný a bude tešiť každého obdarovaného. Bude vidieť, že ste si na jeho darčeku dali naozaj záležať. Doplnte ho krásnou stužkou a kúskom vetvičky s ihličím. Bude nielen krásny , ale aj voňavý.

 

Prajem vám krásne, kreatívne, voňavé, ale hlavne Vianoce prežité v zdraví s ľuďmi, ktorých milujete.

Comentarios


  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page