top of page

BAZOVÝ MED

Vedeli ste, že aj z bazy si môžete uvariť chutný a zdravý med? Samozrejme, nie je to med v klasickom zmysle, ale má konzistenciu medu a liečivé účinky bazy.

 

Tento recept mi posunula moja dobrá susedka- záhradkárka. Keď začne kvitnúť baza, všetci zbierame a varíme sirup. A keď je sirupu už dosť, hľadáme, čo by sme ešte z bazy ukuchtili. Jedným z výborných receptov je aj bazový med.

 

Účinky bazového medu- je potopudný a močopudný. Med sa používa pri prechladnutí a pri horúčkovitých ochoreniach, ochoreniach dýchacích ciest, na tíšenie kŕčov tráviaceho traktu a pri nadúvaní. Baza čierna pomáha aj pri migrénach a ischiatických zápaloch. Pokiaľ máte alergiu na klasický med, tento med je vhodnou náhradou na sladenie čaju pri chorobách.

 

POTREBUJEME

  • 250g bazových kvetov

  • 1L vody

  • 1 BIO citrón

  • 1 BIO pomaranč

  • 1,2kg trstinového cukru

 

POSTUP

Bazové kvety vložíme do vody. Pridáme umytý a na malé kúsky nakrájaný citrón a pomaranč.

Všetko spolu varíme 20 minút. Po dovarení necháme vychladnúť.

Celá zmes sa nechá odstáť 24 hodín. Najlepšie niekde v chlade. Počas teplých dní dajte hrniec radšej do pivnice, špajzi alebo do chladničky.

Po odstátí zmes scedíme. Cez sytko zlejeme tekutinu do druhého hrnca. Pridáme cukor a začneme variť. Keď začne tekutina vrieť, stíšime plameň a varíme/redukujeme cca 3 hodiny.

Počas tohto času pravidelne miešame. Zamiešajte vždy, keď idete okolo. Vďaka tomu sa odparuje tekutina a začne sa nám tvoriť medová konzistencia. Odhadom sa musí zredukovať zhruba tretina, aby bol bazový med tej správnej medovej konzistencie.

Horúci med naplníme do sterilných pohárov a necháme vychladnúť.

Bazový med skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Počas dlhých zimných večerov Vám bazový med príde určite vhod. Pokial na vás bude liezť nejaká choroba či kašeľ, neváhajte a pravidelne pite čaj s bazovým medom.

Podeľte sa s týmto receptom na FB alebo Pintereste so svojimi kamarátmi.

Adelkas Kitchen

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page