top of page

Ako som vyrábala svadobné mydielka

Dlho som premyšľala, čím by som potešila svojich svadobných hostí. Malý darček poteší každého. Dlho som hľadala na internete a v obchodoch, keď mi došlo, že najlepší darček je ten, vlastnoručne vyrobený.

Mydlo som ešte nevyrábala. Bola to pre mňa výzva.

Ako prvé som skúsila nájsť nejaký postup. Potom predajňu, v ktorej by som dostala všetko na výrobu takýchto mydiel.

Bola som prekvapená, že v dnešnej dobe to vôbec nie je zložité. Našla som hneď niekoľko predajní na nete. Sortiment v nich bol skoro identický.

Môžete sa rozhodnúť pre mydlovú hmotu priesvitnú alebo bielu krémovú. Dokonca sú už aj veľmi kvalitné mydlové zmesy s prímesou bambuckého masla alebo kozieho mlieka.

Ja som si vybrala tú s kozím mliekom. Viem, že takéto mydlo nebude vysušovať pokožku a bude nádherne hladké a lesklé. Urobila som krok správnym smerom. S výberom som bola nadmieru spokojná.

Ako druhé na rad prišlo rozhodovanie o farbe a vôni, ako bude mydlo vyzerať vo finále.

Keďže naša svadba bude vo farbe levandule, vybrala som farbu na mydlo fialovú a silicu vône levandule.

Keď som mala všetko doma po kope, výroba mohla začať.

 

NA 25 levandulových MYDIELOK BUDETE POTREBOVAŤ

25 malých formičiek v tvare košíčkov (alebo iné kovové formičky podľa vášho vkusu)

1Kg mydlovej hmoty

pár kvapiek fialovej farby na mydlo

7 kvapiek levanduľovej silice

(Môžete pridať aj peeling. Ja som pridala peelingové zrniečka z mletých mandľových škrupín. Na obrázku je ich vidieť na povrchu.)

 

Väčší hrniec

2 sedemdecové zaváracie poháre

vodu

malú naberačku

 

POSTUP

Najprv si nakrájame mydlovú hmotu na menšie kocky. Lepšie sa nám potom zmestí do pohárov.

Vložíme ich postupne do pohárov. Mne sa tam nezmestili všetky na raz, ale postupne, ako sa hmota roztápala a klesala, pridávala som ich ďalej.

Poháre vložíme do hrnca, do ktorého nalejeme vodu asi do 2 tretín výšky pohárov.

Zapneme šporák a necháme hmotu roztápať. Počas roztápania ju nemusíme moc miešať, nech nevytvoríme bublinky.

Keď sa začne hmota rozpúšťať, pridáme pár kvapiek farbiva. Chvíľku mu trvá, kým sa rozpustí, preto ho pridávajte postupne. Ak chcete tmavší odtieň, pridajte viac.

Rozpúšťanie trvá aj takých 20-30 minút. Hmota ale musí byť pred nalievaním do foriem poriadne roztopená. Nesmie mať v sebe hrudky.

Po úplnom rozpustení pridáme éterický olej, čiže silicu. Vôňu si vyberajte podľa seba. Možností je naozaj veľa. Vmiešame ju do rozpustenej hmoty.

Teraz je mydlová hmota pripravená na nalievanie do formičiek. Najlepšie vám to pôjde pomocou malej žufanky. Rovnomerne nalejte hmotu do každej formičky a po vychladnutí a vyklopení máte hotové svoje vlastnoručne vyrobené mydielka.

Ja som skúšala vyrobiť dvojfarebné mydielko. Nie je to zložité. Najprv nalejete do polky formy napríklad, ako v mojom prípade, fialovú a za pár minút na ňu nalejete hmotu bielu. Ak chcete do vašich mydielok pridať aj sušené kvety, dávajte ich hneď ako nalejete hmotu do formy. Mydlo má tendenciu začať hneď chladnúť a tuhnúť, vtedy by sa vám sušené kvety na mydlo už neprichytili.

Na mydlo môžete použiť aj iné formy. Sú dostať aj profesionálne mydlové formy, ale môžete napríklad použiť aj formu na ľad. Mne sa takto podarili vytvoriť malé rybky, ktoré dostanú naši malí svadobný hostia a budú sa s nimi môcť hrať.

Prajem pekné tvorenie pri výrobe vašich vlastných mydielok. Je to veľká zábava.

Ak sa vám návod na domáce svadobné mydielko páčil, zdielajte ho. Ďakujem.

Adelkas Kitchen

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page