top of page

Strapaté zemiakovo-mäsové knedlíky

Knedlíky, ktoré nie sú prílohou, ale hneď hlavným jedlom- to sú moje strapaté zemiakovo-mäsové knedlíky, ktoré sa podávajú najlepšie s opraženou cibuľkou.

Pre mňa sú symbolomj slovenskej kuchyne a pri ich jedení sa cítim ako u babičky na dedine.

Vôňa zemiakov, slaninky a opečenej cibuľky je niečo tak klasické pre našu kuchyňu. Už len pri pohľade na fotky sa mi zbiehajú slinky.

Príprava je stredne náročná. Za hodinku máte na tanieri krásne a chutné jedlo pre celú rodinku, od najmenších až po tých najstarších. Vyskúšajte si ich uariť aj vy.

zemiakové knedlíky s mäsom
 

POTREBUJEME

  • 700g zemiakov

  • 300g hladkej špaldovej múky

  • 2 vajcia

  • 300g prerastenej slaninky alebo údeného mäsa

  • 1ČL soli

  • trocha čierneho korenia

NA VRCH

  • cibuľu

POSTUP

Najprv si musíme uvariť zemiaky v šupke do mäkka, ale neprevaríme ich.

Necháme vychladnúť vo vode.

Ošúpeme a pretlačíme ich ako keď robíme kašu. Každý má doma asi iný nastroj, použijeme aký máme alebo ich rozpučíme ručne. Určite ich nemixujme.

Prerastenú slaninku si nakrájame na malé kocky a orestujeme do zlatova. Vyberieme z oleja, ktorý slaninka pustila. Ten si odložíme na bok. Budeme na ňom restovať cibuľu.

Do zemiakov pridáme múku, vajcia, soľ, čierne korenie a premiešame. Potom pridáme vychladnutú orestovanú slaninku. Vypracujeme zemiakové cesto. Bude sa trocha lepiť.

Vo väčšom hrnci si dáme zovrieť osolenú vodu.

V rukách tvarujeme malé guľaté knedlíky. Pomôžeme si tak, že si ruky vždy namočíme do studenej vody. Tá nám pomôže, aby sa nám cesto nelepilo na ruky.

Knedlíky robíme radšej menšie, cca 4cm priemer.

Hádžeme do vriacej vody.

Po vyplávání varíme ešte 10 minút a vyberieme do mysky potretej olejom alebo masťou.

Túto dávku som robila na dva krát. Urobila som knedlíky z pol cesta, uvarila, vybrala a potom som nahádzala guľky zo zvyšného cesta, uvarila a vybrala. Ide hlavne o to, aký veľký máte hrniec. Ja som mala 5 litrový.

Na vrch si pripravíme restovanú cibuľu. Použijeme panvicu, v ktorej sme si robili slaninku. Ostal tam výborný výpek a na ňom cibuľu restujeme do zlatohneda.

Naložíme naše milé srapaté knedlíky do mysky, na vrch dáme cibuľku a môžeme podávať. Teplé sú fantastické, ale ja nepohrdnem ani studenými v tomto teple :-).

 
zemiakové knedlíky s mäsom
zemiakové knedlíky s mäsom
zemiakové knedlíky s mäsom
zemiakové knedlíky s mäsom
zemiakové knedlíky s mäsom

 

Dobrú chuť

Vaša

댓글


  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page