top of page

MARAKÉŠ - 7 dní v oriente

Viete čo je to TAJINE, MEDINA, RIAD, OUARZAZATE, či kto sú to BERBERY? Po prečítaní už budete vedieť.

Marakéš a ich keramika
 

Marakéš nabola moja vysnívaná destinácia, dostala som sa tam náhodou, vďaka mojim kamarátom, ale vďaka tejto krásnej náhode som spoznala orient- svet plný vôní, farieb a života.

Strach a predsudky z islamskej krajiny vystriedali zážitky, ktoré vo mne budú rezonovať ešte dlhý čas.

Ak by ste aj vy radi navštívili toto životom pulzujúce mesto, nechajte sa inšpirovať. Tento čas bol pre mňa pretkaný nezabudnuteľnými zážitkami....hmmmm... závan orientu je tak omamný, plný netradičných chutí a vôní...prečítajte si mojich 7 dňoch v Marakéši.

 

MAROKO : konštitučná monarchia

rozloha: 446 550 km²

počet obyvateľov: 35 325 000

úradný jazyk: arabčina, v školách sa učia aj berbersky a francúzsky, vo vyšších ročníkoch anglicky a nemecky

obyvateľstvo: arabi, berberi a židia

Maroco sa nachádza na severozápade Afriky. Pohorie Atlas rozdeľuje krajinu na dve časti- na sever od Atlasu je zelená krajina plná života, smerom na juh od Atlasu začína Sahara.

MARAKÉŠ : veľké marocké mesto v srdci Maroka s počtom obyvateľov viac ako 1 milión.

Tradičné mozaikové kachličky
 

1. DEŇ: UBYTOVANIE A CESTA

Vchod do nášho riadu

Spoločnosť Raynair ponúka cenovo veľmi výhodné letenky a 4 hodinová cesta ubehne veľmi rýchlo.

Na letisku už čakajú taxíky, ktoré vás veľmi radi odvezú do vášho hotela alebo riadu. Ceny sú naozaj rôznorodé a preto sa dohodnite vždy dopredu, aby ste potom neboli prekvapení.

Ubytovanie sme mali vybavené dopredu cez booking v klasickom marockom dome, ktorý sa nazýva RIAD.

Riad je dom s vnútorným atriom, ktoré je buď otvorené alebo zastrešené. Vytvára to dojem voľnosti a vzdušnosti. V riade máte veľa izieb na ubytovanie a v čase raňajok sa vďaka stredovému átriu môžete stretnúť s ostatnými hosťami, vychutnať si raňajky, ktoré okrem klasického marockého pečiva, obnášajú aj veľmi silný zelený čaj s mätou, ktorý vám až nebezpečne osladia. Pre mňa nezvyk, ale na týždeň som sa tejto ich sladkej tradícii nevyhýbala.

Takýto čaj vás nakopone na celý deň, čo som ocenila pri celodenných výletoch.

Čisté a priateľské ubytovanie v starom Marakéši s veľkým priestorom a výbornými raňajkami v cene, ktorá bola naozaj veľmi výhodná na to, že sme boli skoro v centre.

kúpeľňa
raňajky
terasa
 

2.DEŇ: MEDINA (centrum mesta)

Medina-hlavné námestie

Na druhý deň sme sa vybrali preskúmať krásy starej časti Marakéša, ktorá bola obohnaná historickými hradbami a starými palácmi, do ktorých sa poväčšinou nedostanete, lebo v nich stále býva kráľ a jeho rodina.

Po prvotnom šoku z množstva ľudí, motoriek a áut, sme sa naladili na atmosféru a pulz mesta. Samozrejme, že ako európania sme boli neprehliadnuteľní a každému bolo jasné, že sme turisti, ale vďaka množstvu turistov to nebolo až také zlé. Ako turistu na vás stále niekto pokrikuje, láka vás do svojho obchodu, ponúka jedlo a posedenie v reštaurácii a dievčatám sa skladajú poklony o ich krásnych očiach a podobne, no po určitom čase zistíte, že sa nemusíte zastaviť, ak nemáte záujem. Iba zvorilo poďakujete a idete ďalej. Alebo sa tvárite, že nepočujete a idete ďalej.

Celý Marakéš je zväčša pieskovej farby, od budov až po autá. Čo sa mi však páčilo bolo to, že budovy sú nízke, maximálne 3-4 poschodové. Vytváralo to pocit dediny a malých mestečiek, aj keď to bolo väčšie mesto.

Ich brány a dvere sú malými farebnými skvostami, skoro až umeleckými dielami a nedajú sa prehliadnuť. Vytvárajú charakter celého mesta. A tak ako u nás je Čumil na všetkých možných suveníroch, tu nájdete brány na magnetkách, pohľadniciach...

Vôňa, ktorú som si v pamäti priniesla až domov, je taká exotická, že sa jej nebudete vedieť nabažiť. Vďaka všetkým tým malým obchodíkom s korením, santalovým drevom, eukaliptom, keramikou, hennou a mnohými inými vecami má toto mesto svoju vlastnú vôňu. Sem tam zavanie odér močoviny, ktorý je tam vďaka tomu, že muži môžu cikať kdekoľvek, ale to asi patrí ku krajine, kde majú väčšie slovo muži a väčšina ľudí trávi svoj deň na ulici, kde pracujú.

dvere
obchod
dvere

obchod

 

3.DEŇ: pohorie ATLAS a miestny obyvatelia BERBERY

Berberské deti a ich domy

Ak ste v Marakéši na viac dní, je dobré si naplánovať výlety za pamiatkami a zážitkami.

Môžete to spraviť dvoma spôsobmi. Cez booking alebo priamo na mieste. Po celom meste je veľa "agentúr", ktoré ponúkajú skoro rovnaké výlety. Samozrejme, tak ako v obchodoch, nedajte sa nalákať na prvú cenu. Dajte na svoj šiesty zmysel, sympatie a referencie na inernete. Nový svet dorazil aj sem a tí, čo sa o svoj biznis starajú, tak im záleží na dobrých recenziách na nete.

Môj prvý výlet bol cez booking, ale aj tu bola možnosť zjednať lepšiu cenu.

Vybrali sme sa spoznať históriu pôvodného obyvateľstva Berberov, ich život, typické hlinené obydlia, ktoré sa odhaľovali po kopcoch pohoria Atlas, kam sa počas arabskej okupácie pred stáročiami stiahli z miest, usídlili a prestali kočovať.

Mali sme skvelého sprievodcu, ktorý nám celú cestu hovoril všetko, čo sme chceli vedieť. To, že pred islamskou vierou verili v prírodné božstvo, to, že majú okolo 7 a viac detí, manželku a manžela vám vyberú rodičia, nevera je skoro nemysliteľná a môžete ísť za ňu aj na 3 roky do väzenia. Ale aj to, ako sa už konečne môžu vzdelávať aj ženy a niektoré to dotiahli aj na univerzitu. To, koľko práce majú miestni ľudia s pestovaním a výrobou ich tradičných produktov ako je arganový olej, pleťové masky, rôzne krémiky, ovocie a zelenina, chovom oviec a následným spracovaním kože a mäsa.

Ženy vstávajú ako prvé a posledné idú spať. Deti chodia do školy 6 dní v týždni, od 9-18 a majú 2 hodiny obedovú prestávku.

Výlet do Atlasu spojený s perfektným výkladom a domácim obedom, LINK: 55,-/70,-euro (cena sa dala na mieste zjednať)

Berberské mesto
oed pod šírim nebom
berberská obyvačka
domáca sauna
tradičný Marocký čaj
 

4.DEŇ: výlet na ŤAVÁCH

naše ťavy- Miško a Zuzka

Tento deň milujem, lebo som prvý krát sedela a vozila sa na ťave.

Ťavy sú ako ľudia, majú svoju povahu, maniere a každá sa správa inak. Sú dobré, mrzuté, radostné, znudené, ale hlavne sú krásne a pohľad z ich chrbta je proste očarujúci.

Chvalabohu som dostala mladého ťaviaka, veľmi milého, prítuľného a bol vďačný za každé škrabkanie pod krkom. Moja sesternica také šťastie nemala. Jej ťava bola mrzutá, stále do niekoho zapárala a vyplazovala jazyk.

Volali sa Zuzu a Michael, teda Zuzka a Miško.

Nie je sa však čoho báť. V predu s nami išiel človiečik, ktorý svoje ťavy pozná a previedol nás v bezpečí krajinou pomedzi palmami.

Cestou nám vyrobil ozdoby z palmových listov v tvare ťavy a v strede výletu sme mohli nakuknúť do malej chajdičky, kde bol pre nás pripravený čaj a domáce placky, ktoré ženičky akurát dopiekli.

Ak ste háklivekší na hygiénu, budete sa asi trochu zdráhať s konzumáciou. Ale hlad a smäd urobí svoje a keď sa cez to prenesiete, vychutnáte si pravú atmosféru, ktorú ste do teraz mali možnosť vidieť len vo filmoch.

Výlet na ťavách: 20,-euro

výhľad na Atlas
 

5.DEŇ: Ait-Ben-Haddou a Ouarzazate

Ait-Ben-Haddou

Veľmi nezvyčajné názvy a pritom veľmi vyhľadávané miesta.

Ait-Ben-Haddou je starobylá pevnosť, v ktorej do teraz býva časť pôvodného obyvateľstva. V dnešnej dobe sa však viac ako na bývanie využíva ako turistická pamiatka a filmové exteriéry.

Toto nezvyčajne krásne terasovito stupňujúce sa mesto pozostáva z tradičných hlinených domov. Väčšina domov je veľmi stará, ale niektoré brány a domy sa postupne pristavujú a prispôsobujú požiadavkám filmárov. Natočilo sa tu až 26 filmov ako napr.: Hra o tróny, Alibaba a 40 zbojníkov, Samson a Dalila, Princ z Perzie, Gladiátor...všetky filmy, ktoré sa tu točili si prečítate dole na fotke.

Odmenou za výstup až na vrchol vám bude krásny výhľad na rozprestierajúcu púštnu krajinu.

Blízke mestečko Ouarzazate nie je také rušné ani pekné ako Marakéš, ale za pozretie stojí Filmové múzeum

Link na Pamiatku Unesco: Ait-Ben-Haddou

cena: 4,-eurá

Link na Ouarzazate a filmové múzeum Atlas Film Studio

cena: 3,-eurá

Cesta tam: 20,-euro

Ait-Ben-Haddou a náš sprievodca
Ait-Ben-Haddou
Ait-Ben-Haddou výhľad
púštne mesto
filmy
 

6.DEŇ: HAMMAM tradičná marocká očista celého tela

hammam mouassine

Pokiaľ sa dostanete do Maroka, nechajte sa zlákať na HAMMAM.

Názov tejto procedúry nám nič nenapovedá, možno ho prirovnať k saune alebo masáži.

Tiež sme nevedeli do čoho ideme.

Nemajte strach a oddajte sa príjemnému nič nerobeniu, oni sa o vás postarajú. A to doslovne od hlavy až po päty.

Po náročných dňoch chodenia, fotenia, jedenia a nakupovania, sme si nemohli dopriať nič lepšie.

Na internete nájdete množstvo zariadení, ktoré ponúkajú hammam, avšak väčšina je už prispôsobená európanom, teda vyzerá ako masážny salón so saunou a niektoré majú aj bazén. Ale takzvané zwesternizované hammamy, aj napriek ich krásnemu vzhľadu nás neoslovili. Išli sme za pravým hammam a ten sme našli v srdci Marakéša.

Najstarší podnik, ktorý ponúka hammam už od roku 1562, je stále plne funkčný- hammam Mouassine. Jeho vek síce prezrádzajú pomaly sa odlupujúce kachličky, napriek tomu sme boli veľmi spokojné. Je rozdelený na ženskú a mužskú časť.

Očista celého tela sa skladá z kompletného vymydlenia argánovým mydlom. Následne si vás ženička položí na teplú zem a celú vás vydrhne pílingovou rukavicou. A keď píšem celú. tak celú. Ako malé dieťa. Nevynechá tvár, pazuchy ani uši. Takto odrhnutú vás vyoblieva horúcou vodou a natrie kaolínovou maskou.

Chviľku si poležíte na príjemne teplej podlahe. Okolo vás bude vodná para a ďaľšie ženy, ktoré prišli po to isté. Oddýchnuť si, zmyť zo seba ruch mesta a poklábosiť si.

Na naše prekvapenie nám umyli aj vlasy a spýtali sa či chceme henu na oživenie lesku vlasov.

Na koniec prišla masáž celého tela s arganovým olejom, nezabudli ani na tvár a vlasy.

Veľmi príjemné bolo aj sušenie vlasov. Dievčina s fénom si nás posadila a krásne nám ich vyfúkala a vyčesala.

cena: 15,-/25,-euro, podľa toho či si dáte len klasický hammam alebo si priplatíte aj masáž. Dievčina s fénom nás stála 1,-euro. Radi sme dali aj sprepitné.

Iné hammamy sa pohybujú od 40,- euro vyššie. Zato sú novšie a možno aj čistejšie.

hammam mouassine
hammam mouassine
hammam mouassine

Takto blahodárne zregenerované sme sa vydali ešte do múzea fotografie.

Toto múzeum sme mali po ceste a po hammam nám padlo skvele, lebo bolo skoro prázdne a na vrchnej terase sme boli úplne sami. Vychtnali sme si čaj, ticho a spev vtáčikov, lebo ticho si v Marakéši užijete len málokde.

Múzeum fotografie v Marakéši:Photography Museum of Marrakech

cena 4,-eurá

múzeum
múzeum
múzeum terasa
múzeum terasa
 

7.DEŇ: JARDIN MAJORELLE a moja najobľúbenejšie rešteurácia FINE MAMMA

Botanická záhrada

Zážitkov v Marakéši bolo tak veľa, že som skoro zabudla na nádherné záhrady a reštaurácie.

Fine mamma, jahňací Tajine

Naša najobľúbenejšia, veľmi čistá reštaurácia bola na pešej zóne smerom k námestiu- reštaurácia FINE MAMMA. Je pravda, že za jeden týždeň nie je priestor, aby človek ochutnal všetky, ale tu sme dostali za primeranú cenu s úsmevom na tvári perfektný jahňací tajine, vegetariánsky tajine, aj neuveriteľný hummus s domácim chlebom, famózny kuskus. Všetko sme to zapili domácimi malinovkami, v ktorých nešetrili koreniami, citrónom a mätou.

Druhé najlepšie jedlo sme mali na prvom výlete, ako inak, u domácich. Tí si pre nás pripravili kurací tajine s nakladanými citrónmi, zeleninový kuskus, mandarinky a berberskú "whisky"- mätový dobre osladený čaj.

Jedli sme aj lacnejšie. Počas obeda dostanete tajine aj za 2,50,-eura . Aj keď je jedlo na každom rohu, nie všetko je určené pre naše žalúdky. Ovoniavajte. Ak vám jedlo vonia a jeho príprava je pre vás v pohode, kľudne sa najedzte.

Nikto z nás nemal zažívacie problémy, nevyhýbali sme sa skoro ničomu. Raz sme si pre istotu dali probiotiká.

kurací tajine
domáci kuskus
hummus
domáci chlieb

A čo je to vlastne ten TAJINE? Tajine nie je jedlo samotné. Je to keramická tradičná marocká nádoba, v ktorej sa jedlo pripravuje. Dusí a pečie zároveň. Preto jedlo z takejto unikátnej nádoby chutí vždy výborne, je mäkké a vďaka horúcej pare sa korenie skvele prepojí z celým pokrmom. Ak si budete pýtať v reštaurácii tajine (čítaj TAŽÍN), vždy dodajte aký si prosíte. Na výber býva väčšinou kurací, kurací s nakladanými citrómni, vegetariánsky, hovädzí alebo jahňací.

Vonkajšia reštaurácia
príprava tajinu
príprava tajinu

príprava tajinu

Reštaurácia FINE MAMMA

cena jedla cca 7,5,-eura

K domácim sa dostanete iba v rámci výletu.

Jardin MAJORELLE je vlastne marakéšska botanická záhrada, ktorú preslávil módny návrhár Yves Saint Laurent, ktorý tu trávil väčšinu svojho času a farebnosť Marakéša sa odzrkadlovala aj v jeho tvorbe.

V záhrade nájdete množstvo nádherných kaktusov, paliem a rastlín, ktoré sú pretkané chodníkmi v modrej, červenej a žltej farbe.

V strede je fontána, ktorá končí berberským múzeom.

Pri botanickej záhrade nájdete aj múzeum YSL, ktoré vzniklo v jeho dome, kde žil. Kto sa venuje móde, nesmie toto miesto vynechať.

botanická záhrada
botanická záhrada
botanická záhrada

JARDINE MAJORELLE: cena 7,-euro

komplet lístok záhrada, múzeum a YSL 15,-euro

 

DOLEŽITÉ INFORMÁCIE:

ČAS: Najlepší čas na návštevu Maroka je mimo letných mesiacov, kedy tu býva neznesiteľné teplo. Aj miestny obyvatelia začínajú svoj deň až po západe slnka okolo 19tej hodiny. Vo februári je podvečer a v noci trocha zima (5-10st.), zato počas dňa je pekných 20 stupňov.

OBLEČENIE: už dávno neplatí, že musíte byť zahalení od hlavy až po päty. Ani miestne ženy nechodia zahalené, až na malé výnimky. Napriek tomu sme dodržiavali dlhé rukávy a zahalené nohy. Šatku sme nosili hlavne kôli chladu, ktorý bol ráno a večer. Aj vy sa budete cítiť komfortnejšie, keď nebudete na seba zbytočne priťahovať pozornosť.

PLATENIE: prepočet dirhamu na euro je veľmi jednoduchý. Odmyslíte si jednu nulu a máte cenu v eurách. Teda 1,-euro sa rovná 10,- dirhamom. Platiť sa dá aj v eurách.

Najlepšie je zobrať si aj nejakú hotovosť, zmenáreň nájdete na každom rohu, teda aspoň v meste.

Nechajte si zmeniť na drobnejšie, lebo ak v obchode vidia, že máte 100,- dirhamov, chcú vám predať veci za 100,- dirhamov. Ak budete mať drobnejšie, bude sa vám lepšie zjednávať.

JEDLO: ak by ste hľadali klasické potraviny, robili by ste to celý čas a aj tak by ste ich nenašli. Nebojte, neumriete hladom. Sortiment potravín mi prišiel ako u nás za socializmu. Na trhoch nájdete vždy čerstvé ovocie a zeleninu, u mäsiara čerstvé mäso (žiadne šunky a salámy, lebo bravčové tu nemajú), v malých obchdíkoch namletú múku rôznych druhov, z ktorej sa vyrábajú tradičné chleby v pekárniach a doma. Chvíľkami nám chýbala čokoláda alebo nejaký keksík, po dlhom čase sme našli aj to, zašité v mini obchode, ale vďaka tomu sme prišli domov o 3kg ľahší, čo len prospelo :-).

V riadoch a hoteloch dostanete dobré raňajky_vajicia, croissant, kávu, čaj, čerstvú šťavu, marocké placky, maslo a džem.

Večer je zvykom ísť do reštaurácie, kde sa určite dobre najete.

Obedy sme riešili ovocím, alebo slanou plackou a silným čajom.

Cena za korenie 7,-až70,- euro za kilo, oplatí sa hľadať, kvalita je rovnaká.

ZJEDNÁVAŤ ALEBO NIE?: všade sa dočítate, že treba zjednávať ceny. Ani ja nenapíšem nič iné. Ale nie vždy na to ako európan máte chuť a náladu. Vtedy nenakupujte, alebo nakupujte, len za svoje veci zaplatíte viac.

Predavači sa vždy pýtajú koľko by ste za daný tovar zaplatili. Vtedy je priestor na zníženie ceny.

Ale najlepšie je prejsť si obchodíky, pýtať sa na cenu a keď si niečo vyberiete, skúsiť znížiť cenu.

Verím, že zo svojich nákupov budete mať radosť tak či tak, lebo inde si už takéto vecičky nekúpite.

ČO SI NAKÚPIŤ: každý má svoju predstavu o darčekoch. Dostanete tu skvelú kávu, čaje, prírodnú kozmetiku z argánového oleja, ručne vyrábanú keramiku, korenia od výmyslu sveta, suveníry, koženné kabelky, koberce, krásne kovové svietniky a lampy, pravý eukaliptus a santalové drevo....a ešte viac a viac a viac, až sa vám z toho bude krútiť hlava.

Ja som si priniesla, okrem klasických suvenírov pre kamošov, 4 druhy korenia, kaolínové masky na tvár, hennu na vlasy, hennu na kreslenie po tele, tuhé parfémy, arganové mydlo, eukaliptus, santalové drevo, domáce mandarinky a banány...a samozrjme jeden tajine, nech mám v čom doma pripravovať domáce marocké jedlá.

POSTREHY: aj keď je toto mesto pretkané turistami, nájdu sa uličky, kde narazíte iba na miestnych. Netvária sa moc nadšene. Takže nakoniec sme tadiaľ nechodili. Samozrejme je to moslimský štát a je veľký rozdieľ, keď sme išli ako partia dievčat a chlapcov, ako keď sme išli samé dve dievčatá. Ale dá sa to zvládnuť :-). Predsa len na vás hľadia inak, keď za vami ide muž. Sú menej otravní a dotieraví, menej si dovolia. Ale aj to dotieranie bolo v rámci medzí. Sú to predsa hlavne obchodníci a ich primárny zámer je vám niečo predať, veď konkurencia je tu veľká.

ZÁVER: pri našich potuľkách sme natrafili na turistov z iných končín Európy. Vždy sme dostali otázku, či sme tu prvý krát. Väčšina z nich tu totiž bola už xtý krát. A každý nám povedal, že je výborné, že sme prišli do Marakéša a určite to nebude naša posledná návšteva.

Mali pravdu. Vrátila by som sa hneď, zvolnila tempo a vychutnávala by som si každú vôňu, chuť a farbu ešte raz, zas a znova.

Toto bolo mojich 7 opojných dní v Marakéši.

 

Ďaľšie fotky.

výroba argánového oleja
hory korenia
pekáreň na ulici
pieskové taxíky
jedlé plody kaktusu
obchod v hradbách
reštaurácia Fine Mamma
Miestna pekáreň
Marakéš v noci
Miestny malý obchodík
Doma u Berberskej rodiny
Doma u Berberskej rodiny
Oslík- marakéšske auto
Nádherná farebná keramika
Nádherná farebná keramika
Kaviareň v Ouarzazate
Predajňa kobercov
Predajňa kobercov
Čerstvá šťava z granátových jabľk
Čajníky

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page