top of page

ŠPALDOVÉ PIŠKÓTY

Piškóty nás sprevádzajú celým životom. Od malička, kedy ich chrúmeme len tak na desiatu, neskôr si ich namáčame do čajíku a v dospelosti si z nich môžeme vyrobiť napríklad tiramisu alebo iné nepečené dobroty.

Piškóty sa predávajú bežne v obchode. Klasické pšeničné zo slepačích vajec. Ale v dnešnej dobe alergií sa takýmto piškótom musí veľa ľudí vyhýbať, bohužiaľ.

Preto som vymyslela tento recept na domáce špaldové piškóty, ktoré si môžete pripraviť aj z prepeličích vajíčok namiesto slepačích. Vyhnete sa tak alergénom a vychutnáte si svoju obľúbenú pochúťku.

 

POTREBUJEME

60g bielkov (slepačích alebo prepeličích)

60g žĺtkov (slepačích alebo prepeličích)

60g trstinového cukru (kto má rád sladšie, môže dať až 100g cukru)

1 vanilkový cukor

100g špaldovej múky

2ČL BIO škrobu (zemiakový alebo kukuričný)

štipka soli

papier na pečenie

cukrárenské vrecko

 

POSTUP

Začneme vajciami.

Omnoho jednoduchšie je použiť vajcia slepačie, najlepšie domáce alebo BIO. Avšak sú medzi nami aj takí, ktorí slepačie vajíčka jesť nemôžu. Vtedy prichádza na rad veľmi zdravé prepeličie vajíčko.

Ak sa rozhodnete pre prepeličie vajíčko, pripravte si božiu trpezlivosť. Oddeliť tak malinký žĺtok od bielka nie je žiadna sranda, ale ide to. Držím palce. Mne to na jednu dávku piškótov trvalo asi 20 minút s veľa rôznymi slovnými spojeniami $#~^&*{°^`. Nakoniec som ich zdárne oddelila a mohla som začať.

Žĺtka vymiešame s cukrom, trstinovým a vanilkovým. Vanilkový cukor (najlepšie z pravej vanilky) dodáva piškótom ich nezameniteľnú vôňu, preto ho nezabudnite pridaľ. Dobre vymiešané žĺtka znásobia svoj objem a zmenia farbu na bledožltú.

Potom si z bielkov vymiešame tuhý sneh, do ktorého pridáme trocha soli.

Do žĺtkov pridáme múku aj škrob. Všetko spolu zmiešame. Do cesta ručne vmiešame sneh z bielkov a takto pripravené cesto si nalejeme do cukrárenského vrecka. Otvor by mal byť okrúhly, v priemere pol centimetra.

Na plech si dáme papier na pečenie a z cesta začneme rovnomerne vytvárať kopčeky v tvare piškótov.

Počas pečenia sa piškóty trocha zväčšia, preto na to berte ohľad. Keďže si robíte piškóty sami doma, ich veľkosť je vo vašich rukách. Môžete skúsiť robiť malinké, klasické alebo "obrie" piškóty podľa vašej nálady, na aké máte práve chuť.

Pečieme vo vyhriatej rúre na 150st/15 minút do zlatobéžova.

 

Po dopečení necháme piškóty vychladnúť. Uskladniť si ich môžete v uzatvárateľnom sáčiku. Vydržia zhruba mesiac.

 

Páčil sa vám recept na špaldové piškóty? Zdieľajte ho. Ďakujem

Adelkas Kitchen

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page