top of page

ZAVÁRANÉ UHORKY - nakladačky

Zavárané uhorky mi chutia. Hlavne k rizotu, pečenému mäsu, pečeným zemiakom, ale vo všeobecnosti dobré zavárané uhorky sa dajú jesť aj len tak, keď dostanete chuť na niečo sladko-kyslé a svieže.

Do teraz som si ich kupovala v obchode, kde ich majú veľmi chutné. Ale keďže som sa dostala ku vlastnému zdroju NAKLADAČIEK, musela som sa pustiť do zavárania (priznám sa, že s veľkou radosťou :-) ).

V obchode dostanete na zaváranie prípravok DEKO alebo NAKLADAČ UHORIEK A ZELENINY. Na zadnej strane nájdete presný návod na to ako na to. Prvé uhorky som spracovala presne podľa návodu. Avšak nastali 2 problémy.

Prvý- ak máte menej uhoriek, nespotrebujete celý nálev a musíte ho vyliať. A ja nerada plytvám.

Druhý- podľa ich receptu vyšli uhorky dosť kyslé a niečo im chýbalo.

Tak som chodila po susedoch, až sa mi podarilo nájsť presne to, čo som hľadala. Vďaka patrí mojej milej susedke, pani Matilde.

Tento recept je vhodný, aj keď zavárate menšie množstvo uhoriek.

POTREBUJEME

DEKO alebo NAKLADAČ NA UHORKY

ocot 8 percentný

trstinový cukor

čerstvý kôpor

celé horčičné semienko

uhorky nakladačky

horúcu vodu

hrniec na zaváranie

poháre 0,7dcl na zaváranie

POSTUP

Uhorky si pekne umyjeme, najlepšie kefkou na zeleninu. Vysterilizujeme si poháre horúcou vodou, aj uzávery.

Najlepšie sú 0,7dcl poháre, pre ktoré sú aj uvedené množstvá. Samozrejme môžete použiť aj iné veľkosti, ale vtedy musíte prispôsobiť aj množstvá.

Do každého pohára si dáme 2ČL horčičných semienok, trocha čerstvého kôpru a uhorky. Naukladajte ich na stojáka, jednu vedľa druhej ako vojačikov. Ak máme uhorky väčšie, môžeme ich nakrájať na krúžky, ale lepšie sú uhorky malé a v celku.

Do jedného 0,7dcl pohára sa pridá malý pohárik, respektíve 0,5dcl octu, 0,5dcl trstinového cukru, 1ČL DEKA (nakladača). Ak máme takto pripravené poháre, zalejeme ich horúcou vodou, poriadne zavrieme a párkrát poprevraciame, nech sa obsah prísad rozpustí vo vode.

Zavárame hneď po uzavretí vo väčšom hrnci s pokrievkou. Vody stačí na 5 cm. Sterilizujeme 15 minút na 90 stupňov.

Po vybratí z hrnca necháme poháre 5 minút hore dnom, nech sa sterilizujú aj uzávery. Potom ich obrátime a necháme vychladnúť.

Uskladníme v tmavej a chladnej miestnosti.

Prajem vám úspešné zaváranie a dobrý pocit, keď si otvoríte svoje vlastné, doma zavárené uhorky.

Dobrú chuť.

Adelkas Kitchen

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page