top of page

MEDOVKA LEKÁRSKA

Bylinky sú pre náš organizmus nenahraditeľné a príroda nám dáva veľa možností a výberu. Bylinky nájdeme vo voľnej prírode, ale jednoduchšie bude, ak si ich nasadíme na záhradke alebo na balkóne. Aspoň tie, ktoré používame bežne na čaj alebo do varenia.

Jednou z nich je aj medovka lekárska, ktorá má úžasné účinky na náš organizmus. Je silne antibakteriálna a pomáha aj proti vírusovým ochoreniam. Kto má pocuchané nervy alebo sa mu ťažšie zaspáva, aj tu pomôže medovka, ktorá ukľudňuje a svojou vôňou nám pohladí naše ubolené dušíčky. A ďaľší bonus nám prinesie v podobe lepšieho trávenia, napríklad keď nás nadúva.

Názov medovka dostala po sladkej vôni, ktorá vábi včielky a teda je medonosná. Voní trochu aj po citróne, takže aj keď vyzerá podobne ako mäta, nemôžete sa pomýliť. Keď si pošúchate jej listy v dlani ucítite tú krásnu ukľudňujúcu nasladnú vôňu.

Táto bylinka rastie od jary až do neskorej jesne. Ak ju dobre polievame, odmení sa nám bohatými listami a krásnou zelenou farbou. Kvetinky má nenápadné, malé biele, ale aspoň raz za rok jej doprajme, aby zakvitla a mohla sa vysemeniť, aby nám narástla aj budúci rok. Samozrejme, ak máme už silnú rastlinu s dobrým koreňovým systémom, vyrastie nám každý rok znova. Je veľmi nenáročná, stačí voda a slnečné miesto.

Ja ju používam na dozdobenie rôznych koláčov alebo jemne nasekanú do šalátov-ovocných aj zeleninových alebo do letných drinkov. Ale najviac ju využívam ako čaj. V lete, keď je dostatočne veľká a ešte nezakvitla, ju zostrihám a nasuším v sušičke ovocia do 35 st. Vyššia teplota-rýchlejšie sušenie, ale aj väčšia strata účinných látok. Preto budte trpezlivý a sušte ju naozaj max. do 35 stupňov. Nasušenú medovku nakrájam na malé kúsky špeciálnym nožíkom na bylinky a hermeticky zabalím. Uložím ju do tmy a tam si pokne odpočíva a čaká na zimu, kedy ju vyberiem a spravím si úžasný voňavý čajík.

Medovkový čaj

2-3 ČL nasušenej medovky

4 dcl vriacej vody

2 ČL medu (alebo podľa chuti, môžete piť aj nesladený)

Medovku zalejeme vodou a necháme lúhovať 15 minút. Pijeme teplý. Vždy si urobíme čerstvý.

  • Instagram
  • Facebook
ARCHÍV
HĹADAJ PODĹA SUROVINY - TAGY
bottom of page